Starszy specjalista

Główny Urząd Statystyczny w Warszawie
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 87460

Warunki pracy

  • Praca administracyjno-biurowa

  • Praca przy komputerze

  • Budynek Głównego Urzędu Statystycznego jest w znacznym zakresie dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przy wejściu do budynku GUS brak progów utrudniających wjazd wózkiem, schody w holu głównym są wyposażone w ruchome platformy do transportu wózka, wewnątrz budynku zapewniona jest odpowiednia szerokość ciągów komunikacyjnych. Windy wyposażone są w informację głosową oraz oznakowanie dla osób niewidomych, natomiast nie są dostosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich w zakresie usytuowania poręczy i tablicy przyzywowej. W budynku znajduje się 5 toalet przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Zakres zadań

  • Monitoruje terminowość i weryfikuje poprawność prac realizowanych przez jednostki autorskie przy tworzeniu i utrzymaniu zasobów metadanych statystyki publicznej w Systemie Metadanych Statystycznych (SMS) w zakresie takich obszarów metadanych jak np. zmienne w badaniu, opis badań (cel badania, zakres badania, populacja, źródła danych dla badania, wyniki badania, rodzaje informacji wynikowych) oraz prace metodologiczne, zgłasza uwagi do autorów metadanych i udziela wsparcia merytorycznego w zakresie przygotowania i wykorzystania metadanych w wybranych obszarach, monitoruje nadawanie właściwych statusów metadanym, zgodnie z przyjętymi w modelach etapami akceptacji i zatwierdzania metadanych
  • Analizuje i aktualizuje zasoby metadanych w tym słowników oraz opracowuje wytyczne do tworzenia metadanych w systemie SMS w wybranych modelach np.: Opis badań, Prace metodologiczne oraz nadawanie uprawnień w SMS poszczególnym osobom, wyznaczonym przez jednostki autorskie, do edycji opisów badań i prac metodologicznych
  • Bierze udział w pracach związanych z metodologią ogólną badań, w tym analizuje, opiniuje zalecenia i wymogi międzynarodowe w tym zakresie oraz bierze udział przy przygotowywaniu projektów ogólnych zasad metodologicznych, schematów zeszytów metodologicznych, podręczników
  • Bierze udział przy przygotowywaniu materiałów szkoleniowych i prowadzeniu szkoleń oraz warsztatów organizowanych dla autorów metadanych
  • Bierze udział w pracach przy przygotowywaniu i opracowywaniu mierników budżetu zadaniowego w zakresie prac rozwojowych statystyki publicznej
  • Współpracuje przy przygotowywaniu notatek dla kierownictwa GUS i innych odbiorców z zakresu wybranych obszarów SMS np. prac metodologicznych

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe
doświadczenie zawodowe/staż pracy: doświadczenia zawodowego
  • Doświadczenie zawodowe: 1 rok
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym A2
  • Wiedza na temat organizacji badań statystycznych prowadzonych przez statystykę publiczną
  • Znajomość zagadnień związanych z metadanymi statystycznymi
  • Znajomość ustawy o statystyce publicznej
  • Znajomość ustawy o służbie cywilnej
  • Umiejętność obsługi komputera (MS Office)
  • Wykorzystanie wiedzy i doskonalenie zawodowe
  • Rzetelność
  • Organizacja pracy i orientacja na osiąganie celów
  • Komunikacja interpersonalna
  • Komunikacja pisemna
  • Współpraca
  • Myślenie analityczne
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Doświadczenie zawodowe w pracy w administracji publicznej, w tym w dziedzinie statystyki
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie dobrym B1
  • Znajomość obsługi programów komputerowych do korzystania z zasobów baz danych