Zalety i wady stanowiska kierowniczego w administracji

zalety i wady stanowiska kierowniczego w administracjiDla większości specjalistów administracyjnych, stanowisko kierownicze to marzenie i cel, ku któremu warto dążyć. Wbrew pozorom jednak, pełnienie obowiązków kierownika administracyjnego nie jest drogą usłaną różami – jak każdy inny zawód, poza oczywistymi zaletami, posiada on też swoje wady.

Niewątpliwym plusem stanowiska kierowniczego są zarobki – zdecydowanie większe niż specjalisty, a już na pewno osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę zawodową. Budowanie zespołu pracowników i organizacja jego pracy mogą być ponad to źródłem ogromnej satysfakcji. Możliwość rozwijania umiejętności przywódczych to kolejna zaleta. Zadowolenie przynosi także wskazywanie dróg rozwoju współpracownikom, wspieranie ich swoją wiedzą i czynny udział w procesach integracyjnych.

Niestety, kryje się za tym wszystkim wielka odpowiedzialność, która spoczywa na barkach tylko i wyłącznie kierownika – to on odpowiada za wszystkie niepowodzenia (przeciwnie do sukcesów). Wiąże się z tym duży stres, potęgowany często brakiem wsparcia (to on jest wsparciem dla swoich pracowników) i nierzadko pojawiającym się uczuciem bezradności. Kierownicy często narzekają także na samotność. Dodatkowo odpowiadają za zwolnienia pracowników, co nie jest przyjemnym momentem, jednak jako kierownik – trzeba wiedzieć, kiedy jest on konieczny. Stąd kierownik musi być dla swojego zespołu autorytetem – wchodzenie w rolę przyjaciela zawsze będzie miało negatywne skutki. Izolacja do koleżeńskiej strony pracy to również niełatwe zadanie.

Jak być dobrym kierownikiem w administracji?

jak być dobrym kierownikiemKierownik do spraw administracyjnych, podobnie jak każde stanowisko kierownicze w innych branżach, to zawód wymagający – zarówno pod względem wysokiej jakościowo merytoryki wypełnianych obowiązków, jak i wybitnie rozwiniętych umiejętności miękkich i doświadczenia.

Dobry kierownik to przede wszystkim kierownik, posiadający duży zasób wiedzy z dziedziny, w której się specjalizuje. Nie może poprzestać jedynie na studiach – współczesny rynek pracy przeobraża się tak szybko, że aby się na nim utrzymać, niezbędne jest ciągłe dokształcanie i pogłębianie nabytych kompetencji.

Bycie dobrym kierownikiem to jednocześnie bycie profesjonalnym liderem. Konieczne są znakomite zdolności interpersonalne i komunikacyjne, które pozwolą nie tylko na zbudowanie efektywnie współgrającego zespołu, ale również umożliwią pracownikom rozwój. Kierownik powinien być nie tylko motywacją, ale także siłą napędową swojego zespołu – musi z jednej strony inspirować i akceptować, a z drugiej stanowić autorytet, chętnie dzielić się swoją wiedzą i jednocześnie wspierać oraz służyć radą i pomocą.

Osoba, zatrudniona na stanowisku kierowniczym, to także negocjator i rozjemca. Pracownicy muszą czuć, że w sytuacjach problemowych nie zostaną pozostawieni samym sobie. Kierownik, profesjonalnie wykonujący swoją pracę, to w końcu osoba posiadająca nieprzeciętne zdolności organizacyjne i potrafiąca prawidłowo delegować obowiązki – w tym tkwi sukces budowania i kierowania zespołem.