Jak zostać kierownikiem administracyjnym?

jak zostać kierownikiemKierownik do spraw administracyjnych kieruje działem administracyjnym w danej firmie bądź przedsiębiorstwie. Zakres jego obowiązków (a przede wszystkim spoczywającej na nim odpowiedzialności) jest na prawdę spory i nie jest łatwo zdobyć takie stanowisko. A to dlatego, że w zdobyciu stanowiska kierowniczego wykształcenie okazuje się niewystarczające, choć rzecz jasna – jest niezbędne.

Należy posiadać ukończone studia wyższe, najlepiej na kierunku administracja, bądź ewentualnie na kierunku pokrewnym takim, jak prawo lub finanse i rachunkowość. Stanowisko kierownicze w branży administracyjnej wymaga również kilkuletniego doświadczenia w tej dziedzinie, najlepiej w charakterze specjalisty do spraw administracyjnych.

W związku z tym, że wymaga ono kierowania podległą grupą pracowników, przydatne może okazać się skończenie drugiego fakultetu lub studiów podyplomowych, związanych z zarządzaniem. Niezbędna będzie również biegła znajomość języka obcego, warto więc posiadać certyfikat językowy.

Pracodawca z pewnością doceni także kursy, wiążące się z nowoczesnymi metodami administrowania lub technikami negocjacyjnymi. Dodatkowo, osoby starające się o posadę w służbie publicznej, nie mogą być karane.

Wynagrodzenia kierowników administracyjnych

pensjaKierownik do spraw administracyjnych, kierujący podległą grupą pracowników, monitorujący ich działania oraz dbający o sprawne funkcjonowanie biura, zarabia średnio około 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Co czwarta osoba zarabia ponad 6.5 tysiąca złotych, natomiast najmniejsze pensje kształtują się w okolicach 3.8 tysiąca złotych brutto. Warto zaznaczyć, że zdecydowana większość osób zatrudnionych na tym stanowisku, to kobiety – mężczyźni stanowią niecałe 40%.

Kierownicy mogą poza stałym wynagrodzeniem liczyć na premie uznaniowe, przyznawane przez zarząd oraz zazwyczaj otrzymują niezbędne narzędzia do pracy, a zatem telefon komórkowy czy przenośny komputer. Ich zarobki zależą nie tylko od posiadanej wiedzy, stażu pracy i doświadczenia, ale wpływ na nie ma również kapitał, jakim dysponuje firma oraz jej wielkość i region zatrudnienia.

Co ciekawe, natrafić można na statystki mówiące o tym, że kierownicy administracyjni zarabiają średnio ponad 8 tysięcy złotych, a 25% z nich osiąga pensje znacznie przekraczające 10 tysięcy złotych. Badania rynkowe są zatem dość relatywne i zależne od bardzo wielu czynników, głównie wielkości firmy.